Sporotipy

Prečítajte si naše sporotipy pri výbere a financovaní auta

Prečítajte si naše sporotipy pri výbere a financovaní auta

Vybaviť pôžičku na auto je v banke často oveľa rýchlejšie a jednoduchšie než získať financovanie z lízingovej spoločnosti. Vaša banka má o vás dostatok údajov, preto jej nemusíte predkladať toľko dokumentov a dokáže lepšie posúdiť vašu schopnosť splácať. V mnohých prípadoch tak v banke zaplatíte menej ako v lízingovej spoločnosti.

Ak kupujete jazdené auto, vždy si preverte históriu opráv (servisná knižka) a dajte auto preveriť nezávislému mechanikovi (napríklad spoločnosti autoporadca.sk). Je vhodné využiť aj služby autorizovaného servisu. U oficiálneho značkového predajcu si môžete podľa VIN čísla overiť históriu servisných zásahov na Slovensku. V prípade, že kupujete auto zo zahraničia, obráťte sa na oficiálneho importéra značky pre Slovensko, ktorý vám môže pomôcť preveriť aj servisné zásahy (vykonané počas záruky) v rámci celej Európskej únie.

Riaďte sa vždy finálnou cenou vrátane všetkých splátok a poplatkov za auto, nie mesačnou splátkou u predajcu. K mesačnej splátke totiž môžu niektoré finančné spoločnosti pripočítavať rôzne poplatky, napríklad za poskytnutie pôžičky, prípravu vozidla na predaj či za rôzne poistenia. Pôžička Slovenskej sporiteľne máva spravidla lepšie podmienky a jej splátka je finálna.

Pri kúpe vozidla z druhej ruky je dôležitá psychológia. Počas obhliadky vozidla na sebe nedajte znať, že sa vám auto páči, pokiaľ neviete cenu. Ak predajca vidí, že vozidlo vás oslovilo, môže vám totiž ponúknuť vyššiu cenu a tiež môže tvrdiť, že už má aj iných vážnych záujemcov tak, aby ste boli ochotní zaplatiť viac bez zjednávania. Keď sa dozviete cenu, prejavte záujem, no súčasne jasne uveďte, že suma je privysoká. Predajcovia spravidla počítajú s nižšou predajnou cenou a dá sa s nimi zjednávať. Priestor na zjednávanie je však aj pri predaji nových vozidiel. Ak sa vám aj nepodarí dosiahnuť nižšiu cenu, môžete od predajcu získať napríklad dodatočné vybavenie či príslušenstvo zdarma.

Mnoho predajcov má na sklade minuloročný model auta, ktorého sa chcú zbaviť, a preto sú ochotní ponúknuť ho za výhodné ceny. Ak nemáte príliš špecifické požiadavky, je to dobrý spôsob, ako ušetriť. V ponuke autosalónov zvyknú byť aj tzv. „predvádzacie vozidlá“, najčastejšie vo veku 1 až 4 roky. Tie sú takisto dostupné za výhodné ceny a v prípade opotrebenia či poškodenia nejakého dielu môžete navyše požiadať predajcu o jeho výmenu či opravu.


Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia