Aké spoľahlivé sú jazdené autá?

Aké spoľahlivé sú jazdené autá?

Veľmi častou otázkou pri kúpe ojazdeného vozidla je jeho spoľahlivosť. Ako dlho mi auto bezproblémovo poslúži? Čo sa mi môže pokaziť a kedy? Koľko to bude stáť? Jednoznačná odpoveď na tieto otázky neexistuje, každopádne aj ten konštrukčne najlepší motor môže zlyhať na základe zlého prístupu majiteľa, zanedbanej údržby a nevhodného servisu. Naopak aj motory, ktoré sú v oblasti spoľahlivosti skôr z tých priemerných, dokážu v dobrých rukách a pri perfektnej starostlivosti podávať nadpriemerné výkony. Samozrejme už pred samotnou kúpou vozidla je možnosť znížiť potenciálne riziko tým, že sa vyhnete motorom, pohonom alebo výbavám, ktoré nie sú pre vaše potreby úplne vhodné. Myslite na to, že dnes výrobcom nezáleží na tom, aby vám automobil ako celok fungoval bez problémov a porúch počas celej životnosti. Auto sa stalo spotrebným materiálom tak ako chladnička či práčka. Akurát investícia do kúpy a prevádzky je násobne vyššia.

Dnes je automobil nesmierne zložitým celkom nielen z hľadiska mechanických komponentov ako je samotný motor, prevodovka či podvozok, ale o ich správne fungovanie sa stará celý elektronický manažment pod vedením riadiacich jednotiek, snímačov, káblov a senzorov. Taktiež komfortná výbava je dnes samá elektronika, inteligentné svetlomety, kamery, asistenti bezpečnosti, inteligentné tempomaty s radarmi, sledovanie jazdných pruhov, masážne funkcie sedadiel či elektrické roletky a clony, dotykové displeje... To všetko je super, kým to funguje! Nezabúdajte, že pri kúpe ojazdeného vozidla zväčša kupujete automobil mimo fabrickej záruky a všetky prípadné opravy už budete hradiť z vlastného vrecka. A tak vás každá technická vymoženosť, čo vás pri kúpe nadchla, časom môže mrzieť, ak sa dozviete cenu za opravu v servise. A potom to neraz končí tak, že sa veci neopravujú, lebo je to drahé a auto jazdí aj bez nich. Lenže! Načo ste potom platili za tú vyššiu výbavu? A ako to vysvetlíte záujemcovi o kúpu, ak sa rozhodnete auto časom predať?

Taktiež je dôležité správne zvoliť značku a typ automobilu v závislosti od vašich finančných možností. Pretože kúpou auta sa výdavky nekončia, ale zväčša práve začínajú. Obzvlášť pri jazdených vozidlách na toto nezabúdajte. Kúpiť si staršiu prémiovú triedu za zlomok nákupnej ceny nového vozidla znie síce lákavo, ale následný servis a údržba vás môže veľmi ľahko priviesť k zúfalstvu. Pretože ceny sa odvíjajú nie od hodnoty jazdeného vozidla, ale z ceny nového. Myslite aj na to, že pre niektoré špecifické opravy a poruchy budete musieť navštíviť autorizovaný servis danej značky, kde sa ceny neraz hýbu vyššie, ako by ste chceli.

Azda najdôležitejším faktorom, ktorý má dopad na spoľahlivosť automobilu, je samotný vodič a pravidelný poctivý servis. Nie taký, ktorý sa robí na poslednú chvíľu alebo po termíne, prípadne až keď je doslova zle a auto zlyháva. Včasné výmeny prevádzkových náplní, filtrov a komponentov podliehajúcich výmenám v pravidelných intervaloch sú kľúčom k spoľahlivej prevádzke. Taktiež samotný vodič prispieva vo veľkej miere k tomu, ako bude auto fungovať aj po rokoch. Ak je niekto bez citu k autu, vymetie každú jamu na ceste, nespomalí ani na tých najrozbitejších úsekoch, zrýchľuje a brzdí akoby bol na pretekárskom okruhu, výrazne zaťažuje studený motor či stojí na spojke na križovatkách, auto zničí oveľa skôr, ako by ste čakali. Tam už značka ani dobré meno výrobcu nie je zárukou toho, že máte doma štatisticky spoľahlivý model a očakávate bezproblémovú prevádzku. Preto vyberajte s rozumom a hlavne, ak sa autám nerozumiete, nekupujte sami. Môže to byť drahá skúsenosť.


Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia