Najdôležitejšie faktory pri výbere ojazdeného auta

Najdôležitejšie faktory pri výbere ojazdeného auta

Vo viac ako polovici prípadov je naša neskoršia nespokojnosť s kúpou jazdenky spojená aj s tým, že si vyberieme auto, ktoré nezodpovedá našim skutočným potrebám a životnému štýlu. Veľmi dôležitá je v tomto prípade nielen motorizácia, teda to, na aké palivo auto jazdí, ale aj jeho veľkosť, typ prevodovky a pohonu náprav, výbava a v neposlednom rade aj značka.

Benzín

Žijete a jazdíte prevažne v meste. Súčasťou jazdy v mestách je častejšie štartovanie, pretože sa presúvate skôr krátkymi trasami. Celkovo ročne nenajazdíte veľa kilometrov. Ak spĺňate tieto podmienky, vhodnejšie je pre vás auto, ktoré spaľuje benzín. Odmenou za vašu voľbu vám bude nižšia poruchovosť auta, jednoduchšia údržba, prípadne lacnejší servis. Výhodou benzínových motorov sú aj takzvané studené štarty, kedy kúrenie automobilu nabieha oveľa skôr ako pri dieseloch.

Nafta

Je pre vás bežné, že absolvujete medzimestské jazdy alebo jednorazové cesty na dlhšie vzdialenosti. Vaše auto dôverne pozná jazdu vyššími rýchlosťami po diaľniciach, často prevážate viac osôb, prípadne máte plné auto vecí. Viete, že ročne najazdíte nadštandardné množstvo kilometrov a preto je pre vás zaujímavé mať, čo najnižšiu spotrebu a na pohonných hmotách aj ušetriť. Diesel je pre vás tá správna voľba.

LPG

Chcete si užívať výhody benzínového motora, prípadne plánujete kúpu výkonnejšieho motora s väčším objemom, zároveň vás však láka úspora na nákladoch za palivo. Nevadí vám teda prvotná investícia na prestavbu motorizácie na LPG pohon. Viete, že táto investícia sa vám vráti až po najazdení niekoľkých desiatok tisícok kilometrov, prípadne rokov. Ak máte odpor k dieselom a nechcete kŕmiť benzínom veľkoobjemový motor, LPG motorizácia je pre vás ideálnym riešením.

Pohon a prevodovka

Voľba pohonu 4x4 je často lákavou predstavou, v mnohých prípadoch je však len zaplateným nevyužitým luxusom. Obzvlášť v prípadoch, keď sa auto využíva výlučne na asfaltových cestách a v oblastiach, kde už sneh vidíme zriedkavo aj v zime. Komfortný prvok, akým je obľúbená automatická prevodovka, treba tiež zvážiť obzvlášť u automobilov s nájazdom cca 200 000 km alebo viac. Prípadné opravy porúch sa pohybujú v štvorciferných sumách a tak môžu poľahky zruinovať vašu finančnú rezervu.

Správna veľkosť a výbava

Častou chybou býva aj nevhodne zvolený typ karosérie a veľkosť auta. Zvážte, na aké účely auto budete využívať, aká bude jeho obsadenosť, kde budete najčastejšie parkovať a tiež koľko miesta v batožinovom priestore reálne potrebujete za bežných okolností. Voľte výbavu, ktorú skutočne reálne využijete, nepriplácajte si zbytočne za prvky, bez ktorých sa poľahky zaobídete. Každý nepotrebný prvok výbavy navyše je aj potencionálnym zdrojom poruchy, ktorú budete uhrádzať z vlastného vrecka.

Výber značky

Na výber značky choďte triezvo a s úvahou. Zvážte, či vlastniť a prevádzkovať prémiovú triedu nie je nad váš rozpočet. Nezabudnite tiež, že kúpou auta sa platenie nekončí, ale iba začína. Preto býva neraz oveľa prijateľnejšou voľbou novšia bežná trieda ako staršie prémiové vozidlo. Prevádzkové náklady sú zväčša naozaj výrazne odlišné.


Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia