Dovoz jazdeného auta zo zahraničia, áno či nie?

Dovoz jazdeného auta zo zahraničia, áno či nie?

Asi každý z nás sa už stretol s tvrdením, že auto sa oplatí kúpiť v zahraničí, lebo tu u nás na Slovensku sú autá príliš drahé a majú veľa kilometrov, prípadne majú kilometre stočené a podobne. Skôr než do zahraničia pre auto vycestujete, alebo sa rozhodnete pre auto, ktoré bolo privezené na Slovensko, prečítajte si pár faktov, na ktoré sa často zabúda.

Začnime pozitívne, máte možnosť vyberať z oveľa väčšieho množstva automobilov, ktoré zahraničný trh ponúka. Rozoberieme si teda dve varianty nákupu jazdenky, pôvodom zo zahraničia.

  1. Auto si nájdete sami, vycestujete pre neho, skontrolujete si ho na mieste, priveziete na Slovensko a doriešite si všetku potrebnú legislatívu.
  2. Kúpite auto privezené zo zahraničia už priamo tu na Slovensku.

Variant číslo 1

Povedzme, že máte rozpočet 10 000 eur. S nadšením sadáte k internetu a začínate hľadať. Máte jasnú predstavu, čo by ste chceli – napríklad obľúbené rodinné kombi s úsporným dieselovým motorom, slušnou výbavou, najlepšie so servisnou históriu a nájazdom, pri ktorom Vás neobleje studený pot. Ešte keby tak bolo nebúrané, bolo by to dokonalé. Po pár hodinách hľadania zisťujete, že nájsť auto, o akom snívate, nie je jednoduché. Ceny za slušný kus, ktorý by spĺňal vaše predstavy, nie sú o nič nižšie ako na Slovensku a o havarované autá s nejasnou históriu či vysokým nájazdom nemáte záujem. A keď si k cene auta pripočítate cestu tam a naspať, ktorá je často viac ako 1 000 km s neistým výsledkom, či správne poplatky (za STK, EK, KO, preklady, registračnú daň až po vydanie ŠPZ), zistíte, že výhoda tohto variantu je otázna.

Variant číslo 2

Už ste zistili, že sami asi nenájdete nič výnimočné za nízku cenu ani v zahraničí. Vynára sa teda otázka, prečo sa autá stále dovážajú vo veľkom množstve na náš trh a predajcom sa to stále oplatí? Odpoveď je jednoduchá – musia nakupovať autá za takú cenu, aby aj po započítaní nákladov na cestu, všetkých administratívnych poplatkov prípadne opráv dokázali ešte aj zarobiť. V drvivej väčšine prípadov sú dve možnosti:

  1. Privážajú dobre vyzerajúce autá s vyšším nájazdom, ktorých obstarávacia cena v zahraničí je kvôli vysokému nájazdu nižšia. Následne upravia odometer na stav, ktorý je pre kupujúcich zaujímavý a môžu tým pádom cenu navýšiť. K takýmto autám často nebýva žiadna servisná dokumentácia, aj keď v inzercii býva neraz spomenutá.
  2. Privezú v menšom či väčšom rozsahu poškodené auto, pretože prepad ceny je v tomto okamihu naozaj výrazný. Následne ho opravia za čo najnižšie náklady a predajú so ziskom. V takýchto prípadoch nezriedka používajú formulky TOP stav, nebúrané a podobne. Ešte stále sa totiž nájde dosť laikov, ktorí si trúfnu na kúpu auta na základe akejsi dôvery, či príjemne vystupujúceho obchodníka.

Samozrejme sú aj autá z dovozu, pri ktorých toto neplatí a ich prezentovaný stav zodpovedá skutočnosti. Tu však obvykle počítajte s cenou, ktorá nebude odrazovým mostíkom v danej kategórii ponúk a bude treba siahnuť trošku hlbšie do peňaženky. A keďže klient býva na cenu citlivý, často si idealizuje skutočnosť, prípadne verí, že sa na neho usmialo šťastie.

Ak sa rozhodnete investovať do kúpy jazdeného auta nemalé finančné prostriedky, majte na pamäti, že skutočne dobré autá majú svoju cenu ako u nás, tak aj v zahraničí. A pokiaľ máte pocit, že ste práve našli svoju ihlu v kope sena, dajte si pozor, aby vás po kúpe ešte dlho nepichala.


Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia