Benzín, nafta, alebo LPG?

Benzín, nafta, alebo LPG?

Vo viac ako polovici prípadov je naša neskoršia nespokojnosť s kúpou „jazdeného auta“ spojená aj s tým, že si vyberieme auto, ktoré nezodpovedá našim skutočným potrebám a životnému štýlu. Veľmi dôležitá je v tomto prípade aj motorizácia, teda to, na aké palivo auto jazdí. Naozaj nie je jedno, či si vyberiete vozidlo na benzín, naftu alebo na LPG. Preto sme pre vás pripravili prehľadnú informáciu, podľa ktorej zistíte, aký typ paliva sa vám najviac hodí.

Benzín

Žijete v meste a jazdíte prevažne v meste. Súčasťou jazdy v mestách je častejšie štartovanie, pretože sa presúvate skôr krátkymi trasami. Celkovo ročne nenajazdíte veľa kilometrov. Ak spĺňate tieto podmienky, vhodnejšie je pre vás auto, ktoré spaľuje benzín. Odmenou za túto voľbu vám bude nižšia poruchovosť auta, jednoduchšia údržba, prípadne lacnejší servis. Výhodou benzínových motorov sú aj takzvané studené štarty, keď kúrenie automobilu nabieha oveľa skôr ako pri „diesloch“. A studených štartov si v meste užijete dosť.

Nafta

Je pre vás bežné, že absolvujete medzimestské jazdy alebo jednorazové cesty na dlhšie vzdialenosti. Vaše auto dôverne pozná jazdu vyššou rýchlosťou po diaľniciach, často prevážate viac osôb, prípadne máte auto plné vecí. Viete, že ročne najazdíte nadštandardné množstvo kilometrov, preto je pre vás zaujímavé mať čo najnižšiu spotrebu a na pohonných hmotách aj ušetriť. „Diesel“ je pre vás tá pravá motorizácia.

LPG

Chcete si užívať výhody benzínového motora, prípadne plánujete kúpu výkonnejšieho motora s väčším objemom, zároveň vás však láka úspora na nákladoch za palivo. Neprekáža vám teda prvotná investícia do prestavby motorizácie na LPG pohon. Viete, že táto investícia sa vám vráti až po najazdení niekoľkých desiatok tisícov kilometrov. Auto však plánujete využívať niekoľko rokov, takže je to v poriadku. Ak máte navyše odpor k „dieslom“ pre ich emisný vplyv na životné prostredie, LPG motorizácia je pre vás ideálnym riešením.

Pri prestavbe na „plyn“ však treba myslieť na to, že nie všetky benzínové motorizácie sú na tento pohon vhodné. Aj v tomto prípade odporúčame poradiť sa s odborníkmi.


Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia