Auto od súkromníka alebo radšej niečo z bazáru?

Auto od súkromníka alebo radšej niečo z bazáru?

S touto otázkou sa stretávame často. Niekto preferuje nákup výlučne od súkromných osôb, iný radšej pozerá ponuky autobazárov. Názory kde a od koho kúpiť auto sa rôznia a každý variant má svoje výhody aj nevýhody. Pozrime sa preto spoločne na základné rozdiely, možno bude potom vaše rozhodovanie jednoduchšie, prípadne zmeníte pohľad na vec.

Nákup auta od súkromnej osoby – výhody:

  • Ak ide o vlastníka vozidla, ktorý auto prevádzkuje dlhšie obdobie alebo je dokonca jeho prvým majiteľom, máte jedinečnú možnosť popýtať sa na všetko dôležité. Čo tým máme na mysli? Pýtajte sa na opravy karosérie, možné poškodenia autonehodou, kde bolo auto servisované a ako často, či mal majiteľ s autom počas užívania nejaké technické problémy, poruchy, či boli odstránené, kedy a kde. Optimálne je, ak servisné úkony dokáže vydokladovať.
  • Spýtajte sa tiež, na aké účely bolo auto používané – výlety, krátke jazdy, mesto, diaľnica. Pýtajte sa na všetko, čo vás v súvislosti s autom zaujíma, čím dlhšie majiteľ auto vlastní, tým viac odpovedí by ste mali dostať. Samozrejme iba v prípade, že natrafíte na niekoho, kto nič netají a poskytnutie informácii považuje za normálny a korektný prístup pri predaji auta.
  • Ak majiteľ vlastnil auto niekoľko rokov, je šanca, že bude k nemu aj sezónne prezutie, prípadne strešný nosič alebo nejaký náhradný diel a pod. Po dohode môžete použiť návrh vašej kúpnej zmluvy, ktorú máte naštudovanú, prípadne právne overenú.

Nákup auta od súkromnej osoby – nevýhody:

  • Pozor na priekupníkov s jazdenými autami, ktorí sa vydávajú za súkromné osoby, nevystupujú pod hlavičkou firmy ani bazáru a snažia sa vzbudiť dojem, že obchodom s autami sa nezaoberajú. Je tu pár znakov, ktoré vám ľahko napovedia, ako to v skutočnosti je. Pýtajte sa, ako dlho auto vlastnia, čím kratšie, tým väčšia šanca, že je to „vozidlo na kšeft“. Skontrolujte si, kto je zapísaný v technickom preukaze (TP) ako majiteľ – vlastník vozidla a od ktorého dátumu. Pokiaľ je v TP dokonca meno niekoho iného ako meno predajcu, buďte v strehu, pýtajte sa na dôvod – tu je nutná najvyššia opatrnosť. Ak je to možné, žiadajte kontakt na vlastníka vozidla, zavolajte mu, pýtajte sa, porovnajte odpovede, žiadajte stretnutie. Pozor na autá v exekúcii, záložnom práve, odcudzené vozidlá...Taktiež je rizikom, že v prípade akéhokoľvek problému po vyplatení peňazí za auto s vami predajca prestane komunikovať. Nikdy nevyplácajte peniaze skôr, ako bude vykonaná odhláška na vaše meno, k platbe použite výlučne bezhotovostný styk (vklad na účet alebo prevodný príkaz).

Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia